Funiversity

Wróć do strony głównej

Pierwszy w Polsce fabularny program edukacyjny

Czy edukacja musi być nudna? Niekoniecznie! Wraz z początkiem roku szkolnego ruszył pierwszy w Polsce fabularny programem edukacyjny. Będzie dotyczył zdrowego żywienia - wiedza na temat zasad odżywiania, szukania informacji o składzie produktów, sposobach przetwarzania żywności czy bilansowaniu diety została przygotowana w atrakcyjnej formie gry, z fabularnym scenariuszem, zadaniami i wyzwaniami oraz mobilizującą rywalizacją. Chętni uczniowie podstawówek i gimnazjów wcielą się w role graczy zbierających punkty i odkrywających wyjątkowy świat gry, a nauczyciele zostaną ich przewodnikami po atrakcyjnie podanej wiedzy. Projekt został przygotowany w ramach programu Tesco dla Szkół, a jego partnerem jest m.in. firma Funiversity specjalizująca się w niestandardowej, kreatywnej edukacji poprzez zabawę.

Z badań* wynika, że o ile polskie dzieci mają dość dobrą wiedzę na temat owoców i warzyw (na szkolną „4”), to już słabo znają się na produktach przetworzonych („3+”) i zupełnie oblewają egzamin z wiedzy o produktach pochodzenia zwierzęcego („2+”). Prawie 80% dzieci uważa na przykład, że niezbędnym składnikiem makaronu jest jajko, a 1/3 myli proces produkcji masła i sera. Co trzecie dziecko uważa, że arbuz to tradycyjny polski owoc. 15% gimnazjalistów sądzi, że masło robi się z oleju…

Jeśli nie nauczymy wiedzy o zdrowym żywieniu i świadomej konsumpcji dzieci, nie mam szans wychować zdrowych nastolatków i dorosłych. Tematykę tę podejmuje więc 13 już edycja programu edukacyjnego Tesco dla Szkół. „Naszym celem jest nie tylko przekazanie dzieciom ważnej wiedzy, ale przede wszystkim przekonanie ich do zmiany postaw i nawyków. W ubiegłych latach udało nam się m.in. przekonać ponad 6000 dzieci, że należy szanować żywność, dzięki czemu problem marnowania drugich śniadań w ich szkołach zmniejszył się o połowę”– mówi Marta Marczuk-Komiszke z Tesco Polska – „W tym roku odkryjemy przed dziećmi tajniki powstawania żywności, która trafia na ich talerz i nauczymy je, gdzie szukać ważnych informacji o pochodzeniu i składzie produktów. Ale przede wszystkim zamierzamy doprowadzić do tego, że będą na co dzień zwracały uwagę na to, co jedzą – skąd do nich trafiło, z czego się składa i jak zostało przetworzone – i staną się bardziej świadomymi konsumentami”.

Tegoroczna edycja Tesco dla Szkół – „Przyszłość na talerzu” została przygotowana wyjątkowo. Będzie to po raz pierwszy w Polsce formuła rozbudowanego fabularnego programu edukacyjnego – z całym scenariuszem gry, licznymi zadaniami i wyzwaniami. Na nauczycieli czekają merytoryczne pomoce i instrukcje przygotowane przez ekspertów programu (Federacja Polskich Banków Żywności, British Council, Szkoła Gotowania dla Dzieci Little Chef oraz Funiversity). Najlepsze zespoły mają szansę zdobyć dla swoich klas i szkół cenne nagrody, wśród których są na przykład zestawy sprzętu multimedialnego, pomoce naukowe oraz warsztaty i pokazy eksperymentów.

Ambitny projekt wsparła firma Funiversity, która na co dzień zajmuje się kreatywną, nieszablonową edukacją – organizuje pokazy i cykle warsztatów naukowych, produkuje zabawki edukacyjne oraz zestawy do samodzielnego przeprowadzania przez nauczycieli angażujących uczniów lekcji opartych o eksperymenty. „Kiedy usłyszeliśmy o założeniach tego projektu, bardzo chcieliśmy być jego częścią” – mówi Jarek Wasilewski, założyciel Funiversity – „To jest przecież misja, jaką sobie postawiliśmy w naszej firmie: nauczać trudnych rzeczy w tak atrakcyjny sposób, żeby dzieci dobrze się bawiły i z ochotą przyjmowały nowe informacje”. Funiversity wsparło więc organizatorów swoim doświadczeniem przy przygotowaniu scenariuszy lekcji, opracowało także kilka wyzwań dodatkowych dla uczniów oraz część zadań dla nauczycieli w ramach „ścieżki laboratorium”. Przekazane przez Funiversity zestawy klasowe do przeprowadzania eksperymentów fizycznych i chemicznych wzbogaciły natomiast pulę nagród.

* „Przyszłość na talerzu” – badanie ilościowe na temat wiedzy dzieci w Polsce o żywności przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 871 dzieci w wieku 6-15 lat. Badanie na zlecenie Tesco dla Szkół przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison w sierpniu 2015 r.

x x x

Funiversity to założona w 2011 roku firma, zajmująca się organizowaniem dzieciom mądrej, zapewniającej wszechstronny rozwój zabawy. Podczas zajęć poruszane są tematy np. z dziedziny fizyki, astronomii, chemii, biologii czy archeologii. Zabawy prowadzone są na podstawie scenariuszy dostosowanych do wieku dzieci. W ofercie Funiversity znajdują się warsztaty prowadzone w placówkach oświaty i kultury, pokazy na imprezach firmowych i masowych, zabawy urodzinowe, zestawy dla animatorów, a także specjalne zestawy dla nauczycieli pozwalające samodzielnie przeprowadzić w klasie ciekawą lekcję opartą o eksperymenty. Funiversity organizuje również warsztaty dla nauczycieli, na których propaguje nowoczesne, angażujące techniki nauczania. Produkuje także zabawki edukacyjne - dostępne w sklepach dla dzieci oraz w internecie: http://sklep.funiversity.pl/. Funiversity to ponad 30 osobowy zespół doświadczonych, poważnie traktujących dzieci pasjonatów. Firma przygotowała kilkaset scenariuszy, przeprowadziła ponad 5 tys. warsztatów naukowych oraz brała udział w dużych wydarzeniach w całej Polsce.