Funiversity

Wróć do strony głównej

„Mam na to patent!” – rusza konkurs dla młodych wynalazców!

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy” – twierdził Albert Einstein, powszechnie uważany za największy umysł naszej epoki. Faktycznie, dostęp do informacji i danych jest dziś bardzo łatwy, pomaga nam w tym technologia. Wiedzę można nabyć, bo edukacja jest powszechna. To, czego faktycznie potrzeba do wielkich odkryć, wynalazków i rozwiązania problemów ludzkości, to niebanalny pomysł, świeże spojrzenie, niedająca narzucić sobie barier wyobraźnia.

Żeby wychować tak myślących badaczy, naukowców, inżynierów czy przedsiębiorców musimy zacząć kształtować takie podejście już w dzieciństwie. A właściwie nie „kształtować”, bo dzieci takie właśnie są w naturalny sposób – kreatywne, pomysłowe, niesztampowe. Musimy tylko taką postawę pielęgnować, nie niszczyć jej wtłaczaniem w schemat i jednorodność. Pokazywać dzieciom, że doceniamy i nagradzamy ich wariackie pomysły, że to coś dobrego i cennego. Z takiego właśnie podejścia zrodził się pomysł konkursu „Mam na to patent!”, który ogłasza firma Funiversity pod patronatem Urzędu Patentowego RP i Polskiej Akademii Dzieci.

- Pracujemy na co dzień z dziećmi od kilku lat, ale ciągle nie możemy wyjść z podziwu i przyzwyczaić się do ich niesamowitej pomysłowości – mówi Jarek Wasilewski, pomysłodawca i prezes Funiversity – Niektóre najlepsze scenariusze warsztatów realizujemy już więcej niż setny raz, a nadal dzieciaki zaskakują nas dociekliwymi pytaniami czy koncepcjami zastosowania w praktyce wiedzy, którą właśnie poznały. Często myślę, że gdyby tylko udało się nie stracić tej energii i otwartości w myśleniu, to za kilka, kilkanaście lat mielibyśmy najbardziej innowacyjną gospodarkę świata! Stąd właśnie pomysł na konkurs, którego głównym celem jest pokazanie dzieciom, że ich podejście do świata jest dobre a wymyślanie nawet wariackich rzeczy bardzo cenne.

„Mam na to patent!” to konkurs dla wynalazców do 13 roku życia, którzy będą konkurować w dwóch grupach: do 9 lat i od 10 lat. Pracę konkursową można zgłosić indywidualnie albo w grupie – np. jako wspólny projekt całej klasy (przy okazji – jakiż to świetny pomysł na niebanalną lekcję!). Co ciekawe, każdy kto zgłosi swój pomysł zostanie nagrodzony – dyplomem i zabawką-eksperymentem. Jak wyjaśniają organizatorzy chodzi o to, żeby wspierać nie tylko efekt, ale już sam fakt odwagi wystąpienia w konkursie i wykreowania własnego pomysłu. Na autorów 10 najlepszych prac w obu kategoriach wiekowych czekają cenniejsze nagrody: specjalne imprezy urodzinowe z eksperymentami naukowymi, długopisy 3D, roboty Hexbug, mini eksperymenty Funiversity, a dla projektów grupowych - warsztaty przeprowadzane w najlepszych klasach i zestawy lekcyjne z eksperymentami dla nauczycieli. Wyróżnione projekty będą też automatycznie nominowane do udziału w wielkim konkursie ‘Ambasador Szkolnej Wynalazczości 2016’ organizowanym przez Urząd Patentowy RP oraz Polską Akademię Dzieci.

Jurorami w konkursie „Mam na to patent!” będą obok przedstawiciela Funiversity i przedstawiciela Urzędu Patentowego RP także dwie dodatkowo zaproszone specjalne osoby: Magdalena Karczewska – dziennikarka Programu 3 Polskiego Radia, prowadząca m.in. program dla dzieci „Zagadkowa Niedziela” oraz Mateusz Zaremba – licealista, młody wynalazca z sukcesami, eksperymentator, współautor balonowej misji kosmicznej Fokus One, autor makiety satelity „Lem” stojącej w Wiedniu w budynku ONZ, współpracownik Centrum Badań Kosmicznych.

W każdej edycji organizatorzy stawiają młodym wynalazcom inne wyzwanie – praktyczny codzienny problem, na który szukają nowych, niebanalnych rozwiązań. Na początek, w pierwszej edycji na problem do rozwiązania wybrano… sprzątanie. Choć każda reguła ma swój wyjątek, to chyba jednak większość z nas nie przepada za tą czynnością. Zmywanie, odkurzanie, mycie podłóg, układanie ubrań w szafie, segregowanie prania, mycie okien, wynoszenie śmieci – można by stworzyć naprawdę długą listę niekoniecznie przyjemnych domowych obowiązków, które trzeba regularnie wykonywać. A gdyby je w jakiś sposób uprościć? Organizatorzy konkursu „Mam na to patent” czekają na pomysły wynalazków lub usprawnień, które przyspieszą lub ułatwią codzienne czynności porządkowe.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat konkursu „Mam na to patent!”: http://funiversity.pl/konkurs/

x x x
Funiversity to założona w 2011 roku firma, zajmująca się organizowaniem dzieciom mądrej, zapewniającej wszechstronny rozwój zabawy. Podczas zajęć poruszane są tematy np. z dziedziny fizyki, astronomii, chemii, biologii czy archeologii. Zabawy prowadzone są na podstawie scenariuszy dostosowanych do wieku dzieci. W ofercie Funiversity znajdują się warsztaty prowadzone w placówkach oświaty i kultury, pokazy na imprezach firmowych i masowych, zabawy urodzinowe, zestawy dla animatorów, a także specjalne zestawy dla nauczycieli pozwalające samodzielnie przeprowadzić w klasie ciekawą lekcję opartą o eksperymenty. Funiversity organizuje również warsztaty dla nauczycieli, na których propaguje nowoczesne, angażujące techniki nauczania. Produkuje także zabawki edukacyjne - dostępne w sklepach dla dzieci oraz w internecie: http://sklep.funiversity.pl/. Funiversity to ponad 30 osobowy zespół doświadczonych, poważnie traktujących dzieci pasjonatów. Firma przygotowała kilkaset scenariuszy, przeprowadziła ponad 5 tys. warsztatów naukowych oraz brała udział w dużych wydarzeniach w całej Polsce.