Funiversity

Wróć do strony głównej

Funiversity wspólnie z Urzędem Patentowym RP na XIX Festiwalu Nauki

Dziś w ramach XIX Festiwalu Nauki swoje podwoje dla wszystkich chętnych otworzył Urząd Patentowy RP. Oprócz programu dla dorosłych UPRP zorganizował także atrakcje dla młodych gości – dzieci i nastolatków, a pomagała mu w tym firma Funiversity. W sumie ponad 90 młodych ludzi wzięło dziś udział w fascynujących eksperymentach naukowych i dowiedziało się o tym co to jest innowacyjność, własność intelektualna i jej ochrona czyli patenty, oraz dlaczego są ważne i cenne.

Trwa właśnie warszawski Festiwal Nauki – jedna z największych tego typu imprez w Europie, zapoczątkowana w 1997 roku w wyniku współpracy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk. Hasłem tegorocznej, 19 już, edycji jest „Światło” a składa się na nią ponad 1.000 różnorodnych imprez i wydarzeń. W ramach festiwalu otwierają swoje drzwi szkoły wyższe i instytuty badawcze, pracownie i laboratoria. Wiele instytucji i towarzystw naukowych, kulturalnych i edukacyjnych organizuje z tej okazji pokazy, wykłady, odczyty i dyskusje. Podczas festiwalu można spotkać się i porozmawiać ze znanymi i cenionymi polskimi naukowcami - ludźmi, dla których nauka jest pasją, sposobem na życie, źródłem inspiracji.

Urząd Patentowy RP już kolejny raz uczestniczy w Festiwalu Nauki i wykorzystuje tę okazje, aby szerzyć wiedzę o ciekawym zagadnieniu, bardzo związanym z rozwojem wiedzy i odkryciami naukowymi, jakim jest ich ochrona i patenty. Przez cały dzień na otwartym dyżurze w UPRP można było porozmawiać z ekspertami na temat zasad i przepisów związanych z zastrzeganiem wynalazków. Można było także skorzystać z unikalnej możliwości i obserwować na żywo realną rozprawę kolegium orzekającego w sporze patentowym. Bardzo ciekawym punktem Dnia Otwartego w Urzędzie Patentowym RP była także dyskusja panelowa „Tajemnice mózgu odkrywane w patentach” – dotyczyła przecież badań i odkrywania tajemnic mózgu, który… sam jest głównym źródłem nowych odkryć naukowych i wynalazków.

Urząd Patentowy RP postanowił także zadbać o atrakcje dla młodszych gości – dzieci i nastolatków. Wychodzi bowiem z założenia, że warto wcześnie zaczynać edukację na temat patentów, czyli własności intelektualnej i jej ochrony. Być może to właśnie wśród uczniów dziś odwiedzających UPRP są przyszli wielcy naukowcy i wynalazcy, może nawet polscy laureaci Nobla? Do poprowadzenia zajęć z dziećmi UPRP zaprosił firmę Funiversity, specjalizująca się w kreatywnej, mocno angażującej dzieci edukacji poprzez zabawę. Razem z animatorami Funiversity przyszli naukowcy i wynalazcy przeprowadzali dziś eksperymenty i badali właściwości światła – zgodnie z naczelnym hasłem XIX Festiwalu Nauki. Dzieci rozszczepiały światło, dowiadywały się o barwach i skąd się biorą kolory, bawiły się promieniem lasera, a nawet tworzyły… swoje własne tęcze!

Oczywiście zajęciom naukowym i eksperymentom Funiversity towarzyszyło spotkanie z ekspertem UPRP na temat odkryć i patentów. Dzieci dowiedziały się między innymi, że najmłodszy właściciel patentu na swój wynalazek ma… 3 lata. Albo jak rozstrzygnąć prawa własności do zdjęcia zrobionego przez sprytnego makaka aparatem porzuconym w zoo? Okazuje się, że naprawdę był taki spór! Rozstrzygnięcie jest takie, że prawa autorskie nie należą do właściciela aparatu, bo to jednak nie on jest ich autorem.

Mam nadzieję, że świetna zabawa, w której dziś uczestniczyliśmy z dziećmi, zainspiruje je i zarazi bakcylem poznawania świata – komentuje Jarek Wasilewski, założyciel i prezes Funiversity – Potrzebujemy w Polsce świetnych naukowców, ludzi nie bojących się stawiać pytań, kreatywnych i szukających nieoczywistych odważnych odpowiedzi. Tylko takie podejście przekłada się na sukcesy w nauce i przedsiębiorczości. Warto taką postawę zaszczepiać młodym ludziom i mówić im w atrakcyjny sposób także o bardziej skomplikowanych zagadnieniach, takich jak ochrona własności intelektualnej. Dzieci uwielbiają być traktowane poważnie.

Funiversity to założona w 2011 roku firma, zajmująca się organizowaniem dzieciom mądrej, zapewniającej wszechstronny rozwój zabawy. Podczas zajęć poruszane są tematy np. z dziedziny fizyki, astronomii, chemii, biologii czy archeologii. Zabawy prowadzone są na podstawie scenariuszy dostosowanych do wieku dzieci. W ofercie Funiversity znajdują się warsztaty prowadzone w placówkach oświaty i kultury, pokazy na imprezach firmowych i masowych, zabawy urodzinowe, zestawy dla animatorów, a także specjalne zestawy dla nauczycieli pozwalające samodzielnie przeprowadzić w klasie ciekawą lekcję opartą o eksperymenty. Funiversity organizuje również warsztaty dla nauczycieli, na których propaguje nowoczesne, angażujące techniki nauczania. Produkuje także zabawki edukacyjne - dostępne w sklepach dla dzieci oraz w internecie: http://sklep.funiversity.pl/. Funiversity to ponad 30 osobowy zespół doświadczonych, poważnie traktujących dzieci pasjonatów. Firma przygotowała kilkaset scenariuszy, przeprowadziła ponad 5 tys. warsztatów naukowych oraz brała udział w dużych wydarzeniach w całej Polsce.