Gmina Brenna

Wróć do strony głównej

Tężnia w Brennej Leśnicy

Gmina Brenna ma własną tężnię. Zbudowano ją w Leśnicy, obok placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Używana w niej solanka z Zabłocia ma wiele właściwości leczniczych.

W listopadzie bieżącego roku oddano do użytkowania tężnię solankową w Brennej Leśnicy, która powstała dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Ponieważ inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie wielu schorzeń, cieszę się z tego, że mieszkańcy Górek i Brennej od wiosny do jesieni będą mogli z takich inhalacji korzystać na miejscu, to znaczy na terenie naszej Gminy. Bez wątpienia tężnia będzie również kolejną turystyczną atrakcją Gminy Brenna. Fakt, że powstała ona w sąsiedztwie placu zabaw i siłowni „pod chmurką” sprawia, że mamy w Leśnicy ciekawy kompleks sportowo-rekreacyjny. Ponieważ nie wykorzystaliśmy jeszcze całego gminnego terenu jaki tam posiadamy, więc nie można wykluczyć w przyszłości kolejnej inwestycji. Tym bardziej, że po drugiej stronie ulicy znajduje się inna gminna działka, którą możemy zaadaptować na parking – mówi wójt Jerzy Pilch.

Tężnia solankowa to najważniejsza część zakończonej niedawno inwestycji, która prócz tego obejmowała również wybrukowanie terenu spacerowego oraz montaż ławek, latarni solarnych, koszy na śmieci, stojaków na rowery oraz stacjonarnego rowerka z ładowarką usb. W tężni wykorzystywana jest solanka wydobywana z odwiertu „Korona” w Zabłociu. Odwiert ten czynny jest od 1892 roku, a pochodząca z niego solanka (zawierająca między innymi biogeniczny jod, wapń oraz magnez) ma potwierdzone właściwości lecznicze. Inhalacje z jej użyciem wspomagają profilaktykę i leczenie następujących schorzeń: nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli i zatok, rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, nerwica wegetatywna, stres, ogólne wyczerpanie, stany wyczerpania głosowego oraz alergiczne choroby górnych dróg oddechowych. Ponadto inhalacje solankowe wspomagają komfort oddychania, zwalczanie i hamowanie stanów zapalnych, nawilżanie śluzówki. Przeciwwskazania do solankowych inhalacji to ostre stany zapalne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy oraz uczulenie na jod lub inny składnik solanki.