4. Noce spadających gwiazd. Deszcz Perseidów z wysokości 860 m n.p.m. 9-11.08.2019

Sierpniowe noce spadających gwiazd. Zobacz niebo nad Małą Czantorią rozświetlone setkami Perseidów!

 

Nie lada atrakcja czeka na fanów astronomii, którzy w połowie sierpnia wybiorą się na Poniwiec. W dniach od 9 do 11 odbędzie się czwarta już edycja tej niezwykłej imprezy! Na wysokości 860 m n.p.m., z dala od blasku miejskich świateł, panują doskonałe warunki do kosmicznych obserwacji. Na czarnym niebie, rozświetlonym jedynie przez gwiazdy, znacznie łatwiej będzie dostrzec spadające Perseidy. W kulminacyjnym momencie możemy się spodziewać nawet 100 zdarzeń w ciągu godziny!

Ten rój meteorów mających bardzo wysoką aktywność, pochodzi od komety Swift-Tuttle. Co roku na przełomie lipca i sierpnia Nasza Planeta przedziera się przez gąszcz kosmicznych drobinek, które wpadając w ziemską atmosferę, pod wpływem siły tarci rozgrzewają się do temperatury 2000 stopni i ulegają spaleniu.

Aby obserwować to niezwykłe zjawisko, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Warto jednak zabrać ze sobą koce oraz ciepłą odzież. Należy pamiętać, że mimo sierpniowej aury, w górach temperatura zawsze jest niższa, tym bardziej nocą.

Perseidy zwane są również „łzami św. Wawrzyńca”, gdyż właśnie 10 sierpnia przypada wspomnienie jego męczeńskiej śmierci. To patron osób poparzonych, gorączkujących, strażaków, kucharzy, piekarz, a ponadto ma chronić przed ogniem piekielnym.

Dodatkową atrakcją będzie sobotnia projekcja filmu Apollo 13 w ramach Letniego Kina Plenerowego. W tym roku przypada 50 rocznica lądowania człowieka na Księżycu.

Noc Spadających Gwiazd na Poniwcu to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć! Na miejsce obserwacji można dostać się koleją linową.

Kolej linowa czynna od 18:00 do 01:00 (piątek, sobota, niedziela).

Bilet ulgowy - 20 zł (dzieci w wieku szkolnym, studenci, emeryci oraz mieszkańcy powiatu cieszyńskiego). Bilet normalny - 25 zł. W trakcie imprezy dostępny będzie bar przy górnej stacji kolejki, w którym będzie można zaopatrzyć się w picie i jedzenie.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany godzin funkcjonowania kolei linowej lub odwołania wydarzenia.

 

➡Jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o wydarzeniu, zapraszamy do odwiedzenia strony: http://poniwiec.pl/ lub oficjalnego profilu FB Poniwiec - Mała Czantoria: https://www.facebook.com/Poniwiec/

➡4. Noce spadających gwiazd - dołącz do naszego wydarzenia i bądź na bieżąco z aktualnościami: https://www.facebook.com/events/907770209572300/